Yumuşak Ganaj Tarifi

Kullanılacak Malzemeler

  • Bir yumurta sarısı
  • İki çorba kaşığı un
  • Bir su bardağı süt
  • Bir tutam tuz
  • 2-3 damla limon suyu
  • 400 gram çikolata

Yumuşak Ganaj Yapılışı

Genellikle kremalı pastaları kaplamak amacıyla kullanılan ganaj yapımına başlamadan önce sıvı kremanın hazır hale getirilmesi gerekir.

Sıvı krema yapmak için önce derin bir kabın içine un, yumurta sarısı, limon suyu ve tuz eklenerek bir mikser yardımıyla karıştırılır. Bir su bardağı sütü ara ara ilave ederek karıştırma işlemine 15 dakika kadar devam edilir. Önce düşük ayarda daha sonra yüksek ayarda karıştırılan krema 15 dakika içinde hazır duruma gelir.

Daha sonra 400 gram çikolata küçük parçalar halinde koparılarak derin bir kaba koyulur. Çikolata seçimi isteğe göre sütlü çikolata ya da bitter çikolata olabilir. Sonra, önceden hazırlanan sıvı krema bir bardağa aktarılır ve mikro dalga fırın yardımıyla ısıtılır. Bu ısıtma işlemi önemlidir. Sıvı çok soğuk da olmamalı yakacak kadar sıcak da olmamalı. Ilık hale gelene kadar ısıtılır. Mikro dalga fırında ılık bir hale gelene kadar ısıtılan sıvı krema derin bir kaba koyulan parça çikolataların üzerine dökülür ve çikolatalar eriyene kadar karıştırılır. Bu işlem yaklaşık olarak 10-15 dakika kadar sürebilir.

Hazırlanan yumuşak ganaj oda sıcaklığında yarım saat kadar bekletildikten sonra kaplanacak kremalı pasta için uygulanabilir kıvama gelir. Ganaj soğuduktan sonra pasta kaplama işlemi uygulanmazsa ganaj giderek koyulaşmaya başlar. Bunun için ganajı sıcak su dolu bir kaba yerleştirip içine su karışmayacak şekilde karıştırmak ganajın yeniden çözünmesini sağlayacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir