Karpuz Reçeli Tarifi

[baslik]Karpuz Reçeli için Malzemeler[/baslik]

  • 2 kg karpuz
  • 1 kg şeker
  • 1 litre su
  • 5 gram rendelenmiş limon

[baslik]Karpuz Reçeli Tarifi[/baslik]

Karpuz yalnızca bir meyve değil, aynı zamanda vitamin deposudur. Özellikle yaz aylarında karpuza olan tutkumuzdan dolayı milyonlarca karpuz dilimi kalıyor. Bu dilimleri çöpe atmak yerine kullanabileceğimiz mükemmel bir metoda sahibiz. Karpuz kabuklarından reçel hazırladığımızda hem tadı bal kadar tatlı oluyor, hem de bu tutkuyu yılın herhangi bir zamanında yaşamış oluyoruz.

Karpuz reçeli kahvaltılarda, pasta yapımlarında ve sandviç hazırlamada kullanılabilir. Böylece tatlılarınıza ve sandviçlerinize farklı bir tat katmış olursunuz. Gelelim karpuz reçelinin nasıl hazırlandığına;

Öncelikle dilim karpuzlarımızı dış kabuklarından kurtarmamız gerekiyor. Bıçak yardımı ile soyup iyice temizlemeliyiz. ardından dilimlerimizi bir tencereye koyuyoruz. Üzerine su ekliyor ve kaynayana kadar bekliyoruz. Kaynamaya başladıktan sonra 10 dakika daha bekliyor ve suyu boşaltıyoruz.

Şimdi sıra 1 lt su, karpuz ve şekeri bir arada kaynatmakta. 3 ila 5 saat kaynattıktan sonra(karpuzun sertliği ile bağlantı, nasıl seviyorsanız ona göre süre belirleyin) üzerine rendelenmiş limon kabuklarını ilave ediyoruz.

Reçeli saklayacağımız kavanozu kaynar suda dezenfekte ettikten sonra, hazırlamış olduğumuz karpuz reçelimizi kavanozlara yerleştiriyor ve buzdolabına kaldırıyoruz.

Not: Karpuz reçeli hazırlamanın farklı yolları da bulunmakta. Eğer reçeli yaz aylarında hazırlıyor ve tüm kışı geçirmek istiyorsanız, 3 ila 5 gün pişirmeniz gerekecektir. Oran orantısını ise, 2 porsiyon reçel için, 1 porsiyon şeker, 1 porsiyon su kullanmalısınız. Yani, 2 bardak karpuz kabuğu, 1 bardak su 1 bardak şeker.

Afiyet olsun!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir