Ayva Reçeli

Ayva reçeli kahvaltıların vazgeçilmezi olarak çıkıyor karşımıza. Ayrıca ayva reçeli oldukça pratik bir tarif ile yapılabiliyor. Siz de evinizde kolayca ayva reçeli tarifini deneyebilirsiniz.

Gerekli Malzemeler:

1 kilo şeker
6 su bardağı su
6 adet ayva
Yarım limon suyu

Hazırlanışı:

Ayvaların kabuklarını soyduktan sonra küp küp doğrayın. Çekirdeklerini de ayırın ve kesinlikle atmayın. Bu sırada suyu bir tencerede ya da ketılda kaynatın. Kaynayan suya doğranmış ayvaları ekleyin. Ardından ayva çekirdeklerini de tencereye ekleyin. Çekirdekler sayesinde ayva reçeline renk gelecek ve kıvamı da çok daha iyi olacaktır.

Tenceredeki ayvaları ve çekirdeklerini en az 20 dakika kaynatın. Ardından yarım limon suyunu sıkıp çekirdeklerinden arındırdıktan sonra tencereye ekleyin. Beş dakika daha kaynatın ve ardından ocağın altını kapatıp soğumaya bırakın. Reçelin sıcaklığı düştükten sonra kavanozlara doldurun. Kavanozun kapağını ise reçel tam olarak soğumadan kapatmayın. Aynı zamanda daha sonra kavanozları soğuk alanda bekletin. Sabah kahvaltılarında ılık ya da soğuk olarak servis edebilirsiniz. Afiyet olsun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir