Anne Usulü Şeftali Reçeli

[baslik]Anne Usulü Şeftali Reçel Malzemeleri:

[/baslik]

  • Yarım Limon Suyu
  • Limon tuzu (yarım çay kaşığı)
  • Toz şeker (1 Kilo)
  • Şeftali (1 Kilo)

[baslik]Anne Usulü Şeftali Reçelinin Yapılışı:

[/baslik]

Anne usulü şeftali reçeli yapımı için ilk olarak, şeftalilerin iyi yıkanarak kurulanır. Daha sonra şeftalilerin kabukları soyulur. Soyulan şeftalilerin kabukları, reçel yapılacak tencerenin zeminine iyice yerleştirilir (Böyle yapılmasının nedeni ise, kabukların yapılacak reçele renk vermesi). Kabukları alınan şeftaliler, küçük küçük doğranarak tencereye konulur. Şeftalilerin üstüne bir kilo toz şeker eklenir ve şeftaliler kısık ateş üstünde sularına bırakana kadar pişirilmeye devam edilir.

Şeftaliler sularını bırakıp da, eklenen şeker de eriyince, ocaktaki sıcaklık orta derecede açılır. Şeftaliler, orta ateşte belirli bir kıvama gelinceye kadar devamlı karıştırılarak pişirilir. Şeftalinin pişmesine az bir zaman kala, yarım limonun suyu ve çay kaşığının yarısı kadar limon tuzu ilave edilir. Tencerenin içindeki şeftali kabukları tek tek temizlenir. Şeftaliler reçel kıvamına geldiğinde, ocaktan indirilir ve sıcağı sıcağına kavanozlara konularak kapağı sıkıca kapatılır. İçine şeftali reçeli konan kavanozlar ters çevrilerek, kapakları altta olacak şekilde vakum oluşturmak amacı ile soğumaya bırakılır.

Daha sonra, soğuyan kavanozlar serin ve kuru bir alanda güneş görmeyecek şekilde muhafaza edilir. Ayrıca, şeftali reçelinin hemen kullanılması düşünülüyorsa, vakumlama işlemi yapılmasına gerek yoktur. Hemen kullanılacak şeftali reçelinin, pişirme sonrasında tencerede soğutmaya bırakılması ve soğutma sonrasında ise, kavanozlara konulup buzdolabına kaldırılması gerekiyor. İsteğe göre pişirme sırasında çok az karanfil eklenebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir