Kiraz Kompostosu

Güzel bir komposto yapmak istiyorsanız kiraz kompostosu oldukça iyi bir seçim olabilir. Aynı zamanda kiraz kompostosu en çok tercih edilen komposto çeşitleri arasında.

Gerekli Malzemeler:

Yarım kilo kiraz
3 çay bardağı şeker
2 paket vanilya

Hazırlanışı:

Öncelikle kirazların saplarını çıkartıp ardından iyice yıkayın. İsterseniz çekirdeklerini, de çıkartabilirsiniz. Fakat o zaman kiralar kaynarken dağılabilir. Bu yüzden çekirdeklerini çıkramdan yapmanız çok daha iyi olacaktır. Derin bir tencere içerisine 3 su bardağı su koyun. Ardından içerisine şekeri de ekleyip kaynatın. Kaynayınca kirazları tencereye ilave edin.

Kirazlar yumuşayana kadar pişirin ve yumuşadıktan sonra 2 paket vanilya ekleyin. Birkaç dakika kaynatıp ocaktan alın. Ardından dışarıda biraz soğumasını bekleyin ve daha sonra buzdolabında en az 3 saat bekletin. Hepsini aynı gün içerisinde kullanmayacaksanız birkaç adet kavanoz alın ve bu kavanozlara dağıttıktan sonra kavanozları buzdolabında saklayıp birkaç gün boyunca kullanabilirsiniz. Fakat ocaktan aldıktan sonra soğumasını bekleyin ve soğuyunca bu işleme geçin. Böylece soğuk olarak servis edin. Afiyet olsun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir