Antrikot (Tavada)

Antrikot Tarifi, pratik yapılışı ve eşsiz lezzeti ile oldukça hoşunuza gidecek bir ana yemek tarifidir. Hazırladığınız yemeği, patates püresi ve brokoli salatası gibi tariflerle birlikte servis edebilirsiniz. Antrikot Tarifini denemenizi tavsiye ederiz.

Malzemeler:

  • 300’er gramlık 2 adet dana antrikot. (toplam 600 gram, yaklaşık 3 cm kalınlığında)

  • 2 çay kaşığı tuz,

  • Taze çekilmiş karabiber,

  • 1 yemek kaşığı zeytinyağı

  • 1 tatlı kaşığı hardal,

  • 1 yemek kaşığı tereyağı

Hazırlanışı:

Antrikot Tarifini hazırlamak için öncelikle, etleri oda sıcaklığında 20 dakika kadar bekletin. Yemeği pişireceğiniz döküm tavayı, yağ eklemeden yüksek ateşte ısıtın. Etin içinin güzelce pişebilmesi için, ortalama olarak 10 dakika ısıtmanız gerekir. Tava ısınırken etleri, önce zeytinyağı sonra da hardal ile güzelce ovuşturun. Bu işlemin ardından et parçalarının üzerine tuz ve karabiber dökün. Ardından yeniden elinizle güzelce yedirin. Yeterince ısınan tavanın altını kısın. Ardından etleri tavaya yerleştirin. Bu işlemi yaparken, tavanın çizgilerini ve etleri paralel olacak şekilde dizmeye özen gösterin. Tavaya koyduğunuz etleri, yaklaşık 3 dakika boyunca çevirmeyin. Ardından eti çevirmeden, tavada çapraz duracak şekilde kaydırın. Bu şekilde etleri, 2 dakika kadar daha pişirin. Ardından eti çevirin ve pişen tarafına tereyağı sürün. Çiğ kalan tarafı da aynı şekilde pişirin. İki tarafta piştikten sonra, yeniden üstüne tereyağı sürün.

Etlerin çok pişmiş olmasını istiyorsanız, etler piştikten sonra yaklaşık 3 dakika daha arkasını ve önünü çevirerek pişirmeye devam edin. Orta pişmiş bir et istiyorsanız, etler piştikten sonra 1 dakika daha arkasını ve önünü çevirerek pişirmeye devam edin. Az pişmiş bir et istiyorsanız, etlere tereyağı sürdükten sonra bir ızgara teli üzerine alın.

Dilediğiniz şekilde pişirdiğiniz etleri, bir ızgara teli üzerinde; en az 10 dakika boyunca dinlendirin. Bu sayede etler, suyunu salarak daha yumuşak bir lezzet elde etmenizi sağlayacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir