Protein Diyeti Nedir? Protein Diyeti Nasıl Yapılır?

      Protein diyeti, protein ağırlıklı beslenerek yapılan bir diyettir. Protein diyetinin amacı kilo almayı hızlandıran zararlı karbonhidratlardan uzak kalarak sağlıklı bir şekilde beslenerek zayıflamaktır. Protein diyetinde ağırlıklı olarak protein içerikli beslenmekle birlikte yeterli derecede karbonhidrat da tüketmek gerekir.

            Protein diyetinin avantajlı tarafı, vücudun enerjisi düşmediği için strese girmeden kilo verirsiniz. Diyete başladığınız andan itibaren, tükettiğiniz protein içerikli besinler, vücudun enerji ihtiyacını karşılamak için, vücudun daha önce depoladığı yağları eriterek harekete geçirecektir.

            Protein diyeti yapmayı düşünüyorsanız, önce genel bir sağlık testi yaptırın. Böbrekleriniz düzenli bir şekilde çalışıyorsa, protein diyetine başlayabilirsiniz. Protein diyeti yaparken dikkat etmeniz gereken nokta günlük su tüketmenizdir. Uzun süreli yapılan protein diyeti böbrekleri yorar. Bu nedenle protein diyeti yaparken bol bol su için. Günlük su ihtiyacınızı mümkün mertebe çay da diğer içecekler yerine tabi olan doğal su ile karşılamaya çalışın.

            Protein diyeti nedir, nasıl yapılır, protein diyeti yaparken nelere dikkat etmek gerekir, konusunu konuşuyoruz. Protein diyeti yaparken, vücut protein ağırlıklı gıdalarla beslendiği için çok fazla açlık hissi hissetmezsiniz. Diğer diyetlere oranla protein diyetinin en büyük özelliği budur. Açlık hissetmeden ve enerjiniz düşmeden kilo verirsiniz. Bu nedenle protein diyeti yapmak kolaydır.

            Protein diyeti yaparken, isterseniz beslenme listenizi protein içerikli besinler ağırlıklı olmak üzere kendiniz düzenleyebilirsiniz. Protein diyeti yaparken diğer diyetlerde olduğu gibi yağlı gıdalardan, kızartılmış ürünlerden uzak durmalısınız. Kızartma yemekler yerine fırın yemeklerini tercih edersiniz. Fırın yemekleri hem sağlık açısından faydalı hem de kalori olarak yağda kızartılmış yemeklerden daha az kalorilidir.

            Diyet süresince hamur işlerinden uzak durun. Şekerli gıdalardan ve hazır pakete girmiş gıdalardan uzak durun. Güne ılık ve limonlu su ile başlamayı unutmayın.

            Kahvaltı dahil protein ağırlıklı besinlerle beslenin. Örneğin, yumurta, haşlama olursa çok daha güzel olur domates, salatalık, süt ve peynir çeşitleri ideal bir kahvaltı olabilir. Yemeklerde ise balık, kırmızı ya da beyaz et tüketmeyi ihmal etmeyin. Diyet yaparken dikkat etmeniz gereken önemli noktalardan biri, porsiyonlarınız küçük olmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir