İştahı Kesen Yemek Tarifleri Nelerdir?

İştahlı bir bireyin kilo alımı kaçınılmazdır. Bitki çayları, meyveler ve sebzeler iştahın kesilmesinde büyük rol oynamaktadır. Özellikle protein kaynaklı gıdalar tok tuttuğu için iştahınızın kesilmesini sağlar. İştahlı bireyler yediği gıdalarda tokluk hissi almadığını belirtirler. Fakat beslenme konusunda biraz daha dikkatli davranıldığında iştahınızın kesilmesini sağlayabilirsiniz.

İştahı kesen yemek tarifleri nelerdir birçok kişi bu konuda detaylı arama yapmaktadır. Fakat yemek tarifleri yerine tükettiğiniz gıdaları değiştirmeniz iştahınızda büyük rol oynayacaktır. Örneğin elma iştahınızı kesmede en etkili meyvelerden biridir. Yüksek oranda lif içerdiği için daha uzun süre tok durmanızı sağlar.

Her kişinin bünyesi farklı olduğundan iştah yapısı da farklı olacaktır. Yemeklerde kullanacağınız baharatlar iştahınız konusunda sizlere yardımcı olabilir. Her gün düzenli olarak yulaf ezmesi tüketmeniz iştahınızın kesilmesini sağlayabilir. Özellikle lifli gıdalar iştahlı bireylere önerilmektedir. Açlık hissini minimum seviyeye indirmek için sıvı tüketimine de dikkat etmelisiniz. Öncelikle su tüketiminizi kontrol altına almalısınız. Su şişlik yapacağından daha uzun süre tok kalmanızı sağlar.

Protein kaynaklı et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri bolca tüketildiğinde de tokluk hissi alırsınız. Özellikle yumurta ve beyaz et gün boyu tok kalmanızı sağlar. Sabahları haşlanmış yumurta ile güne başladığınızda daha uzun süre tok durabildiğinizi görebilirsiniz. Kuruyemişlerin bazıları da iştahınızda rol oynar. Badem ve fındık gibi kuruyemişleri ara öğün olarak tüketirseniz daha uzun süre tok kalabilirsiniz.

İştahı kesen yemek tariflerinde özellikle baharatların tercih edilmesi hem yemeği tatlandıracak hem de daha az yemenizi sağlayacaktır. Her ne kadar acı iştahı açıyor dense de aslında acı iştah kesici özelliği olan bir besindir. Yemeklerinizde acıyı kullanarak daha uzun süre tok kalmanıza yardımcı olabilirsiniz. Yemek tariflerinizi kendi bünyenize göre çeşitlendirerek tüketebilirsiniz.

İştahlı kişilerde sürekli yemek yeme ihtiyacı olacağından öğünleri atlamamaları daha sağlıklı olacaktır. Bu sayede üç ana öğün üç ara öğün mantığı ile sürekli yeme alışkanlığı ortadan kalkmış olur. Ayrıca iştahlı kişiler çok çabuk kilo aldıklarından ruhsal sıkıntılar yaşamamak için kendilerine göre yeme planı edinmeleri sağlıkları için son derece önemlidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir