Dukan Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

Dukan Diyeti Nedir?

Dukan diyeti Fransız beslenme uzmanı Pirre Dukan tarafından hazırlanan protein ağırlıklı bir diyettir. Dukan diyetinin amacı karbonhidratların azaltılarak, protein ağırlıklı beslenmektir. Dukan diyetinin özelliği diyete uygun bir şekilde beslendiğiniz takdirde kalori hesabı yapmanıza gerek olmamasıdır.

Dukan Diyeti Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

          Dukan diyeti yapanların bazılarında özellikle ilk haftalarda baş ağrısı, enerji eksikliği, rahatsız edici nefes kokusu, ağız kuruluğu, ve kabızlık gibi sağlık problemleri görülebilir.

          Dukan diyetine başlamadan önce, detaylı bir sağlık testinden geçmeniz sizin yararınıza olacaktır. Dukan diyeti yaparken dikkat etmeniz gereken önemli nokta, bol bol su içmelisiniz. Dukan diyeti 4 aşamadan oluşmaktadır.

Aşama 1: Atak aşamasıdır. Bu aşama bir hafta sürmektedir. Bu aşamada dukan diyeti yapanlar bol bol protein içerikli besinler tüketirken, ara öğünlerde 1 yemek kaşığı yulaf kepeği yiyebilirsiniz. Ayrıca dukan diyeti yaparken günde en az 20 dakika egzersiz yapmalısınız.

Aşama 2: Seyir aşamasıdır. Bu aşamada 68 adet saf proteinle birlikte 32 adet sebze tüketilir. Ara öğünlerde 2 yemek kaşığı yulaf kepeği tüketilebilir. Egzersiz iki katına çıkarılarak yarım saat egzersiz yapılır. Bu aşamada 6 günde 1 kilo verilir.

Sağlamlaştırma Aşaması: Bu aşamada 68 adet saf protein, 32 adet sebzeye ilave olarak tam tahıllı ekmek, meyve ve peynir çeşitleri eklenir. Bu aşamada günde yarım saat egzersiz yapmaya devam edilir. Bu aşamada ara öğünlerde yulaf kepeği tüketilebilir. Bu aşamanın amacı verilen kiloların kalıcı olmasını sağlamaktır.

Dengeleme Aşaması: Bu aşamada dukan diyeti yapanlara kalıcı sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırmaktır. Ömür boyu sürecek olan bir aşamadır. Bu aşamada günde en az yarım saat egzersiz yapmaya devam edilir.

Dukan Diyeti Yaparken Neler Kullanılmaz?

Dukan diyetinde yemeklerde kesinlikle tuz kullanılmaz. Et yemekleri yapılırken etin kendi yağı kullanılmaz. Her diyette olduğu gibi dukan diyetinde kızartmalar, hamur işleri, baharatlar, şekerli gıdalar ve gazlı içeceklerin tüketilmesi önerilmez. Yemekleri fırınlayarak ya da ızgara yaparak tüketebilirsiniz. Dukan diyetinde tüketebileceğiniz et türleri aşağıda sıralanmıştır.

Dukan Diyeti Yaparken Neler Yenilebilir?

  1. Yağsız dana veya sığır eti
  2. Tavuk ve hindi eti
  3. Sığır ciğeri, dana ciğeri
  4. İşlem görmemiş taze canlı balıklar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir