Evde Salatalık Çayı Nasıl Hazırlanır? Faydaları Nelerdir?

[baslik]Evde Salatalık Çayı Nasıl Hazırlanır? Faydaları Nelerdir?[/baslik]

Günümüzün harika içeceklerinden biri de hiç şüphesiz salatalık çayıdır. Birçok özelliği sayesinde diğer birçok içeceklerden oldukça farklı olan salatalık içeceğinin en belirgin özelliklerinden biri ise vücudu serinletici ve besleyici olması ve dünyanın birçok ülkelerinde bolca tüketilmesidir. Bu nedenlerden dolayı ülkemizde de bolca tüketilen bu salatalık çayının bir diğer önemli özelliklerinden biri de zayıflatıcı bir özelliğe sahip olması bu nedenle diyetisyenler aşırı kilolara sahip olan bireylerin günlük olarak düzenli olarak salatalık çayını tüketmeleri gerektiğinin altını önemle çizmektedirler. Peki evde salatalık çayının  hazırlanışı nasıl yapılır? dilerseniz bu soruya da cevap sunalım.

[baslik]Evde Salatalık Çayı Nasıl Hazırlanır?[/baslik]

Evde salatalık çayının hazırlanışı oldukça basittir. Evinizde salatalık çayını hazırlayabilmeniz için ilk olarak salatalık çayının yapımında kullanılan malzemeleri temin etmelisiniz. Salatalık çayının hazırlanışında kullanılan malzemeler ise şunlardır.

 • Sıcak su
 • 1 adet nane
 • Yarım adet limon suyu
 • 1 adet zencefil
 • 1 adet salatalık

[baslik]Evde Salatalık Çayınını Hazırlanışı İse Şöyledir;[/baslik]

Yukarıdaki malzemeleri eksiksiz olarak aldığınızda geriye kalan harika bir salatalık çayını hazırlamanızdır. İşte salatalık çayının hazırlanışı;

 1. İlk cezvenize küp biçiminde kesmiş olduğunuz salatalık, nane, limon suyu ve zencefili ilave ediniz.
 2. Birkaç dakika karıştırdıktan sonra harika bir salatalık çayını hazırlamış oluyorsunuz.
 3. Bu işlemden sonra hazırladığınız salatalık çayınızı hemen servise sunabilirsiniz.Afiyet olsun… 

[baslik]Salatalık Çayının Başlıca Faydaları Nelerdir?[/baslik]

Salatalık çayının birçok faydaları bulunmaktadır. İşte salatalık çayının düzenli olarak tüketildiği takdirde bizlere sağladığı başlıca faydalar;

 • Vücudumuzu inanılmaz derecede serinlemektedir.
 • Yorgunluğu üzerimizden atmaktadır.
 • Midemizi temizlemekte ve hazımsızlığa iyi gelmektedir.
 • Cildimizi güzelleştirmektedir.
 • Nefesimizin hoş kokmasını sağlamaktadır.
 • Balgamı sökmektedir.
 • Yüksek ateşe iyi gelmektedir.
 • Hiper tansiyona ve kolesterole iyi gelmektedir. 

İşte yukarıda da belirtildiği üzere harika bir besin çayı olan salatalık çayının faydaları oldukça fazladır. Bu nedenle uzmanlar salatalık çayının tuzlu olmaması şartı ile düzenli olarak tüketilmesi gerektiğini önemle vurgulamaktadır. Özellikle yukarıda maddeler halinde belirtilen sağlık sorunlarına sahip olan bireylerin tuzsuz olarak salatalık çayını tüketmeleri önemle gerekmektedir. Herhangi bir yanetkisinin bulunmadığı salatalık çayının düzenli olarak tüketildiği takdirde bireylerin güne daha zinde başladığı ve kendilerini daha enerjik hissettikleri ortaya çıkmıştır. Dolaysıyla harika bir içecek olan salatalık çayının düzenli olarak tüketilmesi durumunda oldukça fazla yararları bulunmaktadır. Görüldüğü gibi evde salatalık çayının hazırlanışı oldukça kolay olmasının yanısıra birçok da faydaları bulunmaktadır. Bu nedenle siz de gününüzü daha zinde geçirmek istiyorsanız evinizin rahatlığında harika bir salatalık çayını hazırlayabilir ve afiyetle içebilirsiniz.

Not: Makale bilgilendirme içeriklidir. Reçete değildir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir