Yaz Aylarında Sıkılaşmak İçin Öneriler

Hanımlar için zayıflamanın adeta bir maraton gibi geçtiğini söylemek mümkündür. Çünkü kış ayları kimi hanımlar için zayıflama dönemi anlamına geliyorken kimi hanımlar için de var lan kiloyu koruma ayları emektir. Pek çok insan yazın gelmesi ile birlikte ince kıyafetler giymeye başlar. Yaz geldiğinde gardıropla açılır ve ortaya yazlık giysilerimiz saçılır. Bununla birlikte, yaz mevsiminin denize girme mevsimi olduğundan da bahsetmek mümkündür. Tiril tiril elbiseler, rengarenk bikiniler yaza can katan unsurlar arasında değerlendirilebilmektedir. Hanımlar da yaz aylarında düzgün ve fit bir vücuda sahip olmak isterler.

Yaz aylarında sıkılaşmak isteyen hanımlar için kış aylarından itibaren televizyonlarda sabah programları yayınlanmaktadır. Bu programları takip ederek kilo vermeye çalışmak son derece mümkün olsa da tarafımızdan önerilen yöntem bu değildir. Bir hanımın kilo vermesi ve daha sonra bu kiloyu koruması için ilk yapması gereken kendisini sevmektir. Zira veriş olduğu kiloyu tekrar alabilir ve daha sonra ise zayıflamak için bir adım atamazsa bu sorun kendisi için oldukça büyük bir soruna dönüşebilmektedir.

Aşağıda kilo vermek isteyen hanımlar için birtakım öneriler vereceğiz.

  1. Kendinizi Sevin: İşe kendinizi sevmekle başlamak kilo vermek için önemli adımlardan bir tanesidir. Zira kendini ve vücudunu sevmeyen bir kadının kilo vermesi, kilo vermiş olması sonucu ise düşmüş olduğu kilodan memnun kalması mümkün değildir. Her şeye rağmen özel olduğunuzu hissetmek, kilo vermenize yardımcı olacak en büyük unsurların başında gelmektedir. Unutmayın. Siz önemli ve özelsiniz. Kilo veremeseniz dahi sizi sevecek bir aileniz ve sağlıklı bir vücudunuz var, en önemlisi de hala hayattasınız ve kendiniz için pek çok şey yapabilirsiniz.
  2. Hafif Gıdalar: Hafif gıdalar kilo vermek isteyen kişilerin başvurması gereken gıdalar arasında yer almaktadır. Kış boyunca sebze ve meyve ağırlıklı beslenmek bünyenizin toparlanmasına ve zayıflamanıza büyük ölçüde yardımcı olacaktır. Genellikle kış aylarında insanlarda bir ihtiyaç haline gelen yağ depolama isteği, ölçülü bir şekilde olmazsa aşırı kilo şeklinde geri dönebilmektedir. Dolayısı ile kilo verirken bünyemizi takip etmemiz ve buna uygun olarak kilo vermemiz büyük önem taşımaktadır. Hafif gıdaları beslenme menünüzün en üst sırasına yerleştirmekle işe başlayabilirsiniz.
  3. Tuzdan Kaçının: Neredeyse 5 yıldır, sağlık ve beslenme konusunda uzman olmuş birçok doktor, kilo vermek isteyen ya da istemeyen her vatandaşı aşırı tuzdan uzak durması gerektiğini belirtiyor. Zira tuz vücudumuz için çok zararlı olabilecek bir madde olarak dikkat çekiyor. Kalp hastalıkları riskini büyük ölçüde artırması ile birlikte, kilo vermek isteyen kişilere de ters etki yapıyor. Tuza değinmiş iken şekere de değinmek gerekir. Fazla şeker de vücudunuzda depolanan karbonhidrat olarak vücudunuza döner. Bu sebepten ötürü de aşırı şeker ve tatlı tüketiminden de kaçınmanız gerekmektedir. Tuzu miktarını ve şeker miktarını azaltmak bünyenizin yeniden eski sağlığına kavuşmasına yardımcı olacaktır. Bunun yanı sıra Sindirim sistemi için gerekli olan özelliklerin çalışmasına da yardımcı olacaktır.
  4. Spor: Spor, vücudumuzdaki tüm sistemlerin çalışması için gerekli olan yegane faaliyettir. Gün içerisinde hareket etmeyen kişilerin yağ depolayacağı bunun sonucunun ise obeziteye yol açtığı neredeyse herkes tarafından bilinmektedir. Bu sebepten ötürü, gün içerisinde hareket kilo vermek ve dahası sağlığımızı korumak için oldukça büyük bir önem taşımaktadır. Kimi insanlar bunun için spor salonlarına da ya doğrudan mahallelerinde bulunan parkalara giderek spor çalışması yaparken, kimileri de sabah yürüyüşleri ya da bisiklet turlarını tercih etmektedir. Sporun her türünün sizin için yararlı olduğunu bilenizde fayda vardır. Ancak bununla birlikte, vücudunuza uygun bir spor dalı seçmeniz de oldukça önemlidir. Zira ağırlık kaldırma, boks ya a diğer dövüş sporları vücudunuza uygun olmayabilir ve kas sorunlarınızı tetikleyebilir. Bir doktor kontrolünde muayene olduktan sonra doktorunuzla beraber hangi sporu yapmanız gerektiğine karar verebilir ve daha sonra ise seçeceğiniz bu spor dalında çalışmalar yapmaya başlayabilirsiniz. Bu önerilerle hem yaza fit girebilir hem de aynı zamanda bütün bir ömrünüzü sağlıklı olarak geçirebilirsiniz. Sigara ve alkol de uzak durmanız gereken kaynaklar arasında yer almaktadır. Unutmayın ki vücudunuz bir düzen içerisinde işlemektedir. Buna aykırı atılacak her adım, sağlığınıza zarar verecektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir