Şifa Dolusu Baharatlar

Eskiden beri baharatlar, gerek sağlık sorunları, gerekse sofralardaki lezzetleri yaratmak amacıyla kullanılmıştır. Bu yüzden baharatların beslenmedeki ve sağlıktaki yeri çok önemlidir. Baharatların elde edilmesi, saklanması, sağlıklı biçimde kullanılmasına çok dikkat edilmesi gerekmektedir.

Çok kullanılan baharatlar arasında nane, kekik,  karabiber, zencefil birer örnektir. Bu baharatların her birinde sağlığa yararlı maddeler vardır. Bu şifa dolusu baharatlar, ara ve ana öğünlerinizde, atıştırmalıklarınıza eşlik edebilir, yemeklerinize daha farklı lezzetler sunabilir.

Nane, yeşil olarak tüketilebileceği gibi, en canlı zamanında toplanıp, kurutulması sonucunda, istenilen boyutlara gelecek şekilde dövülüp, kuru halinde kullanılabilir. Nane, sindirim sistemimizin sağlıklı çalışması için vazgeçilemez bir bitkidir. Mide ile ilgili rahatsızlıkları ortadan kaldırır. Bulantı, üşütme nedeniyle oluşan mide sancıları, gaz şikayetleri gibi sıkıntılar için yararlıdır. Yemekten sonra içilen nane çayının sindirimi rahatlattığı bilinmektedir. Uzmanlar, nane çayına limon ekleyerek içmenin daha yararlı olduğunu söylüyorlar.

Karabiber, baharatlar arasında gün içerisindeki öğünlerimizde en çok tüketilebilen baharatlardandır. Çoğumuzda, fazlası her ne kadar hapşırmaya neden de olsa, gerek lezzeti, gerekse içinde barındırdığı sağlığa yararlı etmenler nedeniyle vazgeçilmez baharatlardan biridir. Yan etkileri olabileceğini gözden kaçırmamalısınız. Böbrek ve mide sorunları olanlara önerilmemesine karşın, şeker hastalığının ilerlemesini önlediği, idrar söktürmesini sağladığı, iştah açtığı, yağlı besinlerin sindirimini kolaylaştırdığı için en çok kullanılan baharatlardandır.

Kekik, ülkemizin her bölgesinde yetişen, herkes tarafından tanınan ve her alanda kullanılan bir bitkidir. Kekik, yemeklerimize, salatalarımıza, tat ve lezzet veren, çay olarak içilebilen, iştah açan ve kan akımını hızlandırması ile vücuda canlılık veren, soğuk algınlığı, grip, nezle ve boğaz ağrıları için yararlı, antiseptik özelliği olan çok tercih edilen güzel kokulu bir bitkidir.

Zencefil, taze kök ve kuru halde kullanılabilir. Çoğu kişinin pek sevmediği acımsı bir tadı vardır. Tadından dolayı tercihi söz konusu olmamasına rağmen, hastalıkları önleme konusunda tercih edilmektedir. Enfeksiyonlara karşı güçlü olan zencefil, boğaz ağrısına çayı yapılarak veya bal ile karıştırılarak tüketilmesi önerilmektedir. Öksürük ve soğuk algınlığına da iyi gelmektedir.

Bu saydıklarımıza benzer, insan sağlığı için kullanılan bitkilerin yüzlercesi, ülkemizde bulunabilir, hatta ülkemizde de doğal olarak yetişebilmektedir. Endemik bitki sayısının fazla olduğu Anadolu bölgesindeki bitkileri daha iyi tanıyıp yeri geldikçe sağlığımız için kullanmamız yararlı olacaktır. Kendi hazırladığınız baharat karışımlarını da uzmanlara danışmadan kullanmamalısınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir