Sebze Diyeti

Sebze Diyeti

Kilolarından herkes şikayetçi ama sağlıksız kilo vermek istemeyen, doğru beslenme ile kilo vermek isteyen kişiler, diyetlerinde mutlaka sebze olması gerektiğini bilir. Birçok diyet programına her yerden ulaşılabilir. Önemli olan pazartesi başlanıp, salı bitmeyen ve enerjinizi düşürmeyen, yeme isteğinizi körelten diyetlerdir.

Protein anlamında vücuda çok bir şey veremeyen sebze diyeti, aktif çalışanlar için pek uygun bir diyet değildir. Özellikle kalp hastalarına ve obezite hastalarına önerilebilecek bir diyettir. Protein açısından eksik olmasından dolayı atletlerde önerilen bir diyet değildir.

Kötü etkisi olduğu görülmemişse de bazı vitamin ve mineraller açısından eksiklikler oluşacaktır. Vejetaryen sporcular için sebze diyetine ilave olarak tahıl, baklagiller, ceviz, badem gibi ilave besinler alınmalıdır.

Sebze Diyeti Listesi

Sebze diyeti 3 öğünden oluşur. Hastanın yedi gün için ayrı ayrı listelenir. Ara öğünler yoktur. Yoğurt, marul salatası, domates, salatalık diyetin vazgeçilmezleridir.

Pazartesi Sebze Diyeti

Sabah kahvaltısı için; 1 dilim kepek ekmeği yanında 2 kaşık lor peyniri, birer adet domates ve salatalık tüketilmelidir. Öğle menüsü için 1 tabak haşlanmış karnabahar salatası ve ayran. Akşam yemeği için 1 tabak zeytinyağlı taze fasulye yanında 1 dilim kepek ekmeği ve 1 kase marul salatası tüketilmelidir.

Salı Sebze Diyeti

Sabah kahvaltısı için 1 dilim kepek ekmeği, 1 haşlanmış yumurta ve birer adet domates ve salatalık ile beraber yenir. Öğle yemeği için ise 1 tabak kuru soğan ve domatesle karıştırılmış köz patlıcan salatası ile 1 tabak yoğurt yenir. Akşam yemeğinde 1 tabak mantarlı tavuk haşlama ve yanında domates, yeşil biber ve marul söğüş yenebilir.

Çarşamba Sebze Diyeti

Sabah kahvaltısı için; 1 dilim kepek ekmeği, haşlanmış bir yumurta, 3 adet zeytin ile birlikte bir adet domates tüketilmelidir. Öğle menüsü için 1 tabak ıspanak yemeği ve ayran. Akşam yemeği için 4 adet ızgara köfte, közlenmiş domates ve 1 kase marul salatası tüketilmelidir.

Perşembe Sebze Diyeti

Sabah kahvaltısı için; 1 dilim kepek ekmeği, haşlanmış bir yumurta, 3 adet zeytin ile birlikte bir adet domates tüketilmelidir. Öğle menüsü için 1 tabak haşlanmış patates salatası ve ayran. Akşam yemeği için Zeytinyağlı börülce yemeği, 1 dilim kepek ekmeği, bir adet domates ve 1 kase marul salatası tüketilmelidir.

Cuma Sebze Diyeti

Sabah kahvaltısı için; 1 dilim kepek ekmeği yanında 2 kaşık lor peyniri, birer adet domates ve salatalık tüketilmelidir. Öğle menüsü için 1 tabak ıspanak yemeği ve ayran. Akşam için kıymalı bezelye, 1 kase yoğurt ile tüketilir.

Cumartesi Sebze Diyeti

Sabah kahvaltısı için; 1 dilim kepek ekmeği, haşlanmış bir yumurta, 3 adet zeytin ile birlikte bir adet domates tüketilmelidir. Öğle yemeğinde 2 haşlanmış patates ve ayran tüketilir. Akşam için kıymalı bezelye, 1 kase yoğurt.

Pazar Sebze Diyeti

Sabah kahvaltısı için; 1 dilim kepek ekmeği yanında 2 kaşık lor peyniri, birer adet domates ve salatalık tüketilmelidir. Öğlen mantarlı omlet ve ayran, akşam ise 2 adet ızgara bonfile, marul salatası ve ayran.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir