Regl Dönemi Ağrıları Nasıl Atlatılır?

Regl dönemi nasıl iyi şekilde atlatılır ?

Regl dönemi hanımlar için her ay zor geçen zamanlardır. Bu dönem her hanımda farklılık gösterebilir. Her hanımın regl dönemi süresi ve bu sürede vücudunun verdiği tepkiler farklıdır. Ama genellikle bu dönem bayanlar için ağrılı geçer. Uzmanların verdiği öneriler ile bu dönemi daha az ağrılı geçirmek mümkündür. Bu yazımızda uzmanların verdiği tavsiyeleri inceleceğiz.

Regl döneminde beslenme nasıl olmalı?

1.Regl olacağınız tarihten 1 hafta önce tuz kesilmeli

Bu dönemde ödem artmasını önlemek amacıyla vücuda alınan tuz miktarının azaltılmasında yarar vardır. Tuz yerine diğer baharatlar tercih edilmelidir. Ayrıca konserve ürünler fazla miktarda tuz içerdikleri için bu dönemde tüketilmemelidir.  Bunun yerine taze sebze ve meyveler tercih edilmelidir.

2.Demir kaybına karşı kırmızı et tüketilmeli

Regl döneminde hanımlarda magnezyum, demir ve B6 vitamini miktarı azalır. Özellikle vücuttaki demir seviyesi ciddi şekilde azalır. Demir eksikliği de yorgunluğa, konsantrasyon eksikliğine ve dirençsizliğe sebep olabilir. Dikkat edilmediği sürece hanımlarda demir eksikliği anemisi ortaya çıkabilir. Vücudun bu dönemdeki eksikliğini tamamlamak amacıyla kırmızı et , tavuk ve yumurta tüketilmelidir. Ayrıca pekmez ve siyah üzümde bol miktarda demir içerir. Bir diğer önemli nokta ise yemeklerden hemen sonra çay içilmemesidir. Çünkü çay vücudun demir emilimini azaltacaktır. Ancak 45 dakika sonra limonlu bir çay içilmelidir.

 3.Süt ve çikolata magnezyum eksikliği giderilmeli

Regl döneminde hanımların vücudunda azalan bir diğer değer ise magnezyumdur. Hanımların bu dönemde tatlı yeme isteğinin sebebi de budur. Tatlı yerine tercih edilebilecek diğer besinlerden bazıları . Koyu yeşil sebzeler, rafine edilmemiş tahıllar, tam tahıllı ekmek, fındık, badem, soya fasulyesi, kuru yemişler, kuru baklagiller, kakao tozu, muz, avokado, ayçiçeği çekirdeği, kabak çekirdeği, kepek, fındık, yer fıstığı ezmesi, buğday gevreği, patlamış mısır, tahıl ekmeği, balık ve tavuk eti, peynir, yumurta, patates ve portakaldır. Ayrıca hanımların bir bardak sıcak süt ile çikolata tüketmeleri hem sakinleştirici etki yaratır hem de tatlı ihtiyacını karşılayacaktır.

 4.B6 Vitamini alınmalı

Hanımların regl dönemi öncesinden başlayan gerginlik durumu hayatlarını olumsuz etkiler. Bu bakımında bu dönemde bol miktarsa B6 vitamini alımı önemlidir. B6 vitamininin sinir sistemine olumlu etkileri vardır. Balık, tavuk, soya ürünleri, brokoli, muz, havuç, yumurta, avakado, ıspanak ve tahıllar B6 vitamini bakımında zengin besinlerdir.

5.Ödemi önceliyi besinler tüketilmeli

Regl döneminde en önemli sorunlardan birisi ödem artmasıdır. Günde en az 3 litre su içmek ödem azalmasında önemlidir. Ayrıca ananas bu dönemde bol miktarda tüketilmelidir. Ayrıca ananasın yanı sıra maydanoz, karahindibar, tarçın, kiraz sapı, beyaz- kırmızı lahana, kabuklu armutta ödem çözülmesinde çok faydalıdır.

6.Yeterli miktarda kuruyemiş yenmeli

Kuruyemişler E vitamini, magnezyum, selenyumdan zengin besinler olduğu için bu dönemde tüketildiğinde yakınmaları azaltıcı etkileri vardır.

Regl dönemindeki ağrıya neler iyi gelir?

Sıcak: Sıcak su kasların gevşemesine yardımcı olacağı için ağrıların hafiflemesine yardımcı olur. Bu yöntem için sıcak bir duş veya sıcak su torbası tercih edilebilir.

Spor yapmak: hanımların bu dönemde yapacakları yürüyüşler kan dolaşımını arttırarak sancını azalmasına yardımcı olur.

Zencefil : zencefil regl döneminde hanımların en çok tercih ettikleri bitkidir.

Tarifi: zencefili çay şeklinde demlendikten sonra içine limon veya bal ilave edilir. Bu çay günde üç bardak tüketilebilir.

Fesleğen: Fesleğen regl ağrısı ve krampları azaltmada çok etkili bir başka bitkidir.

Tarifi: Fesleğen bir bardak kaynamış suda15-20 dakika demlenir. Günde bir bardak içilmelidir. Adet sancılarını azaltacaktır.

Papatya Çayı: Papatya çayı hanımların regl dönemindeki sinir haline de çok iyi gelmektedir ve vücudu rahatlatmaktadır.

Tarifi: Bir demliğe yarım poşet kurumuş papatya çayını dökün ve 15 dakika boyunca kaynatın. Bal veya limon ile tüketilebilir.

Regl dönemi ağrıları ne zaman tehlikelidir?

Regl dönemi genelde her bayan için zor geçer. Fakat bazı bayanlarda bu dönem çekilmez ağrılarla geçer. Bu çekilmez ağrılar bazı tehlikeli ve tedavi gerektiren hastalıkların habercisi olabilir. Bu durumları şöyle sıralayabiliriz;

  •  Endometriozis (rahmin en iç tabakasının dış tabakalarda veya   dış bölgede de bulunması)
  • Rahim tümörleri (miyomlar, adenomiosis)
  • Rahmin farklı pozisyonlarda olması (özellikle arkaya doğru belirgin olarak dönük olması)
  • Rahim ve komşu organların iltihabi hastalıkları.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir