Ramazan Ayında Sahur Vakti Neler Yenmelidir?

Sahur vakti, imsaktan hemen önceki vakittir. Müslümanlar oruçlarını tutmaya bu vakitte hazırlanırlar. Bu vakitte gündüz acıkıp susamamak için Müslümanlar bir şeyler yiyip içerler. Ramazan ayının en önemli vakitlerinden olan sahura kalkmak farz değildir. Akşam yatmadan önce niyetlenerek de oruç tutulabilir. Ancak İslam dinine göre sahura kalkmanın büyük bir sevabı vardır. Sahur gündüz tutulan oruç için çok önemli bir vakit olduğu kadar aynı zamanda sofralara bereket getirir. Sahurda yenilen ve içilen gıdalara çok dikkat edilmelidir. Bu vakitte yenen gıdalar gündüz tutulan orucun daha rahat ya da daha zor olmasına neden olabilir.

Sahurda Ne Tür Yemekler Tercih Edilmeli?

Sahur vakti hem mideyi korumak amacı ile hem de gündüz susamamak için ağır ve yağlı yiyeceklerden kaçınılmalıdır. Sahurda daha çok kahvaltılık türü gıdalar tercih edilebilir. Ancak kahvaltılık peynir tuzlu ise bu gündüz susamaya neden olabilir. Turşu ya da aşırı şerbetli gıdalar da sahurda tercih edilmemesi gereken gıdalardandır. Soğuk çorbalar sahur için uygun bir tercih olabilir. Oruç tutarken susamayı engeller. Yağlı et yemeklerinin aksine sebze ağırlıklı beslenmek de doğru bir seçim olacaktır. Yumurta, yoğurt ve diğer süt ürünleri sahur vakti tercih edilen gıdalardan olabilir. Gün boyu aç kalındığı için mutlaka gece protein alınmalıdır. Bu gıdalar hem tok tutar hem de kan şekerinin dengede kalmasına fayda eder.

Sahur Vakti Ne Tür Gıdalardan Uzak Durulmalı?

Sahur vaktinde kesinlikle çok tuzlu ve çok tatlı gıdalar yenmemelidir. Tuzlu peynir ve zeytinler bu gıdalardan biridir. Baklava, kadayıf gibi aşırı tatlı gıdalar da sahurda yanlış bir tercih olur. Sahur vaktinde gündüz susamamak için çok su içmek mide için zararlıdır. Oruç vaktinde alınması gereken su ihtiyacının iftardan sahura kadar belli aralıklar ile alınması daha doğrudur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir