Ramazan Ayında Çekilebilecek Tesbihler

Tesbih tesbihattan gelen bir sözcüktür. Allah’ı anmayı ifade eder. Bu anma Allah’ın bilinen isimlerini zikrederek yapılır. Tesbihler sadece Allah’ın isimleri anarak yapılacağı gibi Allah’ın isimlerini dualara katarak da yapılabilir. Ramazan ayında çekilen bu tesbihler Müslümanların ibadet şevkini artırır, kalplerini huzurla doldurur. Bu tesbihler evde, camide çekilebileceği gibi yolda bir yere giderken de çekilebilir. Tesbih çekmek İslam dinine göre en hayırlı amellerden biridir. Ayrıca bu tesbihleri çekerken bağırmak ya da kendine zarar vermek doğru değildir. Zikir mümkün olduğunca sessiz ve sadece dudakları oynatarak yapılmalıdır. İslama dinine göre tesbih çekme ibadetinin gizli yapılması daha hayırlıdır.

Ramazan Ayının En Önemli Tesbihleri

Ramazan ayında tesbihler günlük çekilebilir. Bu tesbihlerin en önemlilerinden biri “Estağfirullah el azim”dir. Bu tesbih “Allah’ım bizi affet” anlamına gelir ve günlük 100 defa çekilmelidir. Ramazan ayında çekilmesi sevap olan bir diğer tesbih ise “Hasbunallahu ve ni’mel vekil” tesbihidir. Bu tesbih ” Allah bana yeter, O ne güzel vekildir” anlamına gelir. Bu tesbih de günlük 33 defa çekilmelidir. “La havle vela kuvvete illa billahil aliyyil azim” tesbihi de en önemli tesbihlerden biridir. Bu tesbih de “Güç ve kuvvet, sadece Yüce ve Ulu olan Allah’ın yardımı ile elde edilir” anlamına gelir. Ramazan ayında çekmesi çok sevap olan diğer bir tesbih de “Subhanallahi velhamdulillahi vela ilahe illallahu vallahu ekber” tesbihidir. Tesbih “Allah’ım sen tüm eksik ve kusurlardan münezzehsin. Bütün hamd-ü senalar sanadır” anlamına gelir.

Tesbihlerin Önemi

Bu tesbihlerin günlük çekilmesi Müslümanların kalbine huşu ile doldurur. Kalbe dolan bu huşu insanların yüzüne de yansır. Tesbihler Müslümanların ibadetlerden daha çok zevk almasını sağlar. Çekilen tesbihlerin anlamını bilerek çekmek daha faydalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir