Meyve Diyeti

Meyve diyeti ile insanlar bilhassa genç kızlar zayıflamayı umut ederek hemen hemen her öğünde yalnızca meyve yemeyi tercih ederler. Genellikle beslenme konusunda bilinçsizlik neticesinde ortaya çıkan bir diyet türüdür. Ancak bazı sakıncalarının olduğu bilinmelidir.

Meyve Diyetinin Zararları

İlk olarak meyvelerde fruktoz denilen Türkçe karşılığı meyve şekeri olan bir şeker türü mevcuttur. Elbette fruktozun bazı işlemler sonucunda elde edilen toz ve kesme şekerden daha faydalı olduğu inkar edilemez. Fruktozun gerekenden fazlaca tüketilmesi ve yanlış zamanlarda tüketilmesi insülin becerisini bloke etmesine sebep olur.

Bu konu şöyle örneklendirilir: Kaliforniya Üniversitesi 2012 yılında gerçekleştirdiği deneyde 2 grup fareden bir gruba bir müddet yalnızca fruktoz diğer gruba ise hem fruktoz hem de balık yağı, DHA ile beraber keten tohumu yağı vermiştir. Bu grupları gözlemleyen Üniversite yalnızca fruktoz alan farelerin insülin becerilerinde değişiklikler olduğunu görmüştür ve bunu yalnızca fruktoz tüketiminin insülin becerisini bloke etmesi yönünde yorumlamıştır. Aynı zamanda farelerin beyin işlevleri yavaşlamış ve sağlıklı düşünemez hale gelmişlerdir.

Meyve Diyeti İnsülin Salgılanmasını Attırır Mı?

Kaliforniya Üniversitesi fruktoz tüketmenin insülin hormonu salgılamasına neden olmadığını bahsi geçen deney üzerinde yanıtlamıştır. Fruktozda insülin salgılatan nitelik bulunmuyor. Fruktozun vücut için kullanımında insülin hormonu salgılanmasına gereksinim yoktur. Bu sebeple pankreas insülin hormonu üretmiyor.

Meyve Diyeti Tokluk Hissi Vermez

Bir çok kişi meyve yedikten meyvenin kendisini doyurmadığını ve daha da acıktırdığını öne sürer. Bunun nedeni pankreasın ürettiği insülinin salgılanmamış olmasıdır. İnsülin salgılanması tokluk hissini ortaya çıkartır. Ancak meyve tüketimi insülin salgılanmasına ortam hazırlamadığından tokluk hissi duymak gecikecek ve meyve diyeti yapanlar sürekli açlık hissedip diyetlerini bozmaya yelteneceklerdir. Bu sebeple meyve diyetinin zayıflamak için bir işlevinin olmadığı görülür.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir