Mantar Neden Kararır, Mantarın Kararmaması İçin Neler Yapılmalıdır?

Mantar, çoğumuzun etin yanında olmazsa olmaz dediğimiz bir bitkidir. Adeta bir protein yuvasıdır mantar. Ayrıca sadece etin değil birçok yemeğin yanına yapabiliriz mantarı. Ancak maalesef ki büyük besin değerlerine sahip olan mantar çabuk kararır. Çabuk kararmasının sebebi ise mantarın %90’lık bir kısmını suyun oluşturmasıdır. Eğer mantarınız kararır ise mantarınızın hem görselliği bozulacaktır hem de mantarınız çoğu besin değeri ortadan kalkacağı için mantarın bazı faydalarından da noksan kalacaksınız. Ayrıca mantarı kararmış bir şekilde sunuma sunarsanız belki de sizin acemi olduğunuzu düşüneceklerdir. İşte mantarın kararması durumu bazen bu kadar bile önemli olabilir.

Peki ya mantarın kararmaması için neler yapılabilir? İlk olarak yapabileceğimiz şey temiz bir kap suya yarım limon sıkıp kabın içinde mantarı bekletmek. Ancak bunu yapan herkes tam olarak memnun kalmıyor. Kesinlikle mantarın kararmasını önlemek için hazırladığınız suya bir kaşık kadar da un serpiştirmek. Bu taktiği uygularsanız mantarınızın kararma durumu ortadan kalkacaktır. Ayrıca diğer bir taktik ise mantarı pişirirken çok değil sadece birkaç damla limon suyu damlatırsanız yine aynı şekilde mantarınızın kararmasını önlemiş olursunuz. Ayrıca mantarınızı fazla suya temas ettirmemeye özen gösterin çünkü mantarınızın karama sebeplerinden biri de suya fazla temas etmektir. Ben bunları yaptım yine de yaptığım mantar kararıyor diyorsanız mantarı pişirdiğiniz tencerede sorun olabilir. Eğer mantarı pişirdiğiniz tencere alüminyum ise mantarın kararması muhtemeldir, mantarı teflon veya çelik tencerede pişirmeye de özen göstermelisiniz. Diğer bir yöntem ise mantarı pişirmeden önce yaklaşık olarak 15 dakika kadar buharda haşlamanız olacaktır.

Mantarlarınızı yüksek sıcaklıkta pişirmeye özen gösterin çünkü mantar ne kadar çabuk hazırlanırsa besin değeri o kadar yüksek olacaktır. Hem görsel açıdan hem de lezzet bakımından muhteşem bir nimet olan mantarı sofranızdan ayırmamaya özen gösterin. Üstelik mantar D bolca vitamini içeriyor. Yani mantarın sağlığa katkıları, bazı hastalıkları önlemesi, kritik olan mineraller içermesi, Protein içermesi, meme ve prostat kanserlerini önlemesi gibi birçok açıdan yenilmezse olmaz olduğunu bize kanıtlıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir