Kış Aylarında Hafif Gıdalar

Hanımlar için kış ayları bir nevi zayıflama ayları anlamına gelmektedir. Hanımlar kış aylarında çeşitli sporlar yaparak ya da kış diyetlerine girerek zayıflamayı amaçlarlar. Kış aylarında içinizi sıcak tutacak, aynı zamanda ise zayıflamanıza yardımcı olacak pek çok tarif denemeniz mümkündür. Kış ayları denilince akla ilk gelen gıdalardan birisi ise hiç kuşkusuz ki çorbalardır. Çorba, pişirmesi hem son derece kolay, hem de sindirmesi kolay bir besin olarak dikkat çekmektedir. Özellikle ülkemizin ağız tadı göz önünde bulundurulduğunda, çorbalar başlangıç için en güzel seçimdir. Kış aylarında da oldukça kısa bir süre içerisinde pişirebileceğiniz, daha sonra ise ağız tadıyla içebileceğiniz pek çok çorba tarifi bulunmaktadır.

  1. Yayla Çorbası: Yapılışı oldukça kolay olan tariflerden birisidir. Hem yaz aylarında hem de kış aylarında tüketilebilir. Çoğu zaman soğuk olarak tüketilse de kış aylarında sıcak olarak da tüketilebilmektedir. Kekik aroması ile birleşen yoğurt, bu tatları sevenler için oldukça güzel bir tariftir. Kış aylarında da bol bol tüketebilir ve protein ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Sindirimi de bir o kadar kolay olan bu tarifin içinde ise pirinç, yoğurt ve tuz bulunmaktadır.
  2. Mercimek Çorbası: Kış ayı denilince hiç kuşkusuz ki ilk alımıza gelen çorba mercimek çorbasıdır. Bol limonla birlikte tüketildiğinde, birçok hastalık için son derece önemli bir tedavi yöntemi olarak da bilinmektedir. Mercimek çorbaları kış aylarında oldukça tüketilir. Aynı zamanda mercimek çorbası isterseniz süzme mercimek, isterseniz ise ağzınıza yoğun mercimek tadı gelecek şekilde pişirilebilmektedir. Çoğu kişinin favori lezzetlerinden olmasının yanı sıra, birçok kişi için de kış ayları için vazgeçilmezdir.
  3. Tarhana Çorbası: Sindirimi en kolay olan ve aynı zamanda en eski tariflerimizden biri olarak bilinen yöresel lezzetler arasında yer almaktadır. Eski zamanlardan itibaren Anadolu’da yapılmakta ve tüketilmekte olan tarhananın kesinlikle bir el ürünü olduğundan bahsetmek mümkündür. Genellikle hanımlar tarafından bir karışım ile birlikte hamuru açılan daha sonra ise güneşte kurutulmaya bırakılan tarhananın yapımı da oldukça zahmetlidir. Belirli bir süre beklendikten sonra nihayet pişirilmeye hazır olan bu tarhana, oldukça kolay pişebilen bir tarif olarak da dikkat çeker. El emeği ile yapılmış olan tarhana, salça ve su ile birleştirilerek kısa bir süre içerisinde yoğunlaşır ve içilmeye hazır hale gelir. Genellikle kış aylarında tüketilmekte olan bu tarif, yaz aylarında pek tercih edilmez. Aynı zamanda tarhanayı katı halde tüketmek de mümkündür. Çeşitli tarhanalar için kullanılan malzemeler çorbaya turuncuya yakın bir renk verirken, aynı zamanda belirli yöreler için de mor bir renk alabilmektedir. Bu içinde kullanılan malzemelerin çeşitli yörelerde değişiklik göstermesinden kaynaklanmaktadır.

Bunun yanı sıra kış aylarında tüketebileceğiniz birçok içerik bulunmaktadır. Zayıflamanıza katkıda bulunmak için bitki çayları tüketebilir ve bağışıklık sistemini düzene sokabilirsiniz. Kış ayları denilince akla nane limon, ıhlamur ya da papatya çayı olarak bilinmektedir.

  1. Ihlamur: Kış aylarında en çok tüketilmekte olan bitkiler arasında yer almaktadır. Ihlamur bitkisi kurutulduktan sonra kaynatılır ve suyuna çay yapılır. Kış aylarında bol bol içilen, hem kışın hastalıklar kapmanızı engelleyen hem de zayıflamanıza katkıda bulunan çaylar arasında yer almaktadır. Kış aylarında önerilmekte olan diyetlerin birçoğunda bu ıhlamurlar yer almaktadır. Ihlamur tüketimi kış aylarında oldukça yüksektir. Bu sebepten ötürü de kış aylarında çevremizde çok fazla ıhlamur satan aktar ya da market görmemiz mümkündür.
  2. Papatya Çayı: Aslında rahatlamak için her mevsimde tüketilmesine rağmen kış aylarında tüketilen çaylar arasında ilk sırada yer almaktadır. Papatya çayı kış aylarında hem bağışıklık sisteminizin düzelmesine yardım ederken, aynı zamanda da sindirim sisteminiz için oldukça yararlı olabilmektedir. Rahatlamanıza da büyük ölçüde yararlı olan bu çay, kış aylarında tüketebileceğiniz çaylar arasındadır.
  3. Nane Limon: Birçoğumuz kış aylarında soğuk algınlığımızı gidermek için nane limonu bolca tüketiyoruz. Nane limonun diğer faydaları arasında ise bağışıklık sisteminizi güçlendirmek ve zayıflamanıza da yardımcı olmaktadır. Siz de kış aylarında nane limonu bolca tüketebilir hem grip olmamak için önlem alırken, hem de diyet listelerinize alternatif bir içecek eklemiş olursunuz. Siz de bu gıdalar ile kışın kilo verebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir