Kış Aylarında Cilt Bakımı

Kış geldi, ellerin çatladı ve yara oldu. Yüzünü yıkadıktan, cildin kurudu. Ve sonra nemlendirici kovasına düşmek istedin. Kış mevsimi gelince en çok satılan ürünler nemlendiriciler ve senin en çok tükettiğin. Marketten çıkarken kasanın kenarından poşete bir de nemlendirici atılır. Kesin lazım olur diye. Soğuk havalar cildin daha çabuk kurumasına neden olur. Kış aylarında cilt bakımı nasıl yapılmalı? Yaz gibi ışıl ışıl nasıl parlak bir cilde sahip olunabilir? İşte bu soruları 10 adımda paylaşıyoruz.

  1. Güneş Kremi Kullan.

Evet, yanlış okumadın. Kış aylarında cilt bakımında en büyük hatalardan “nasılsa güneş yok, güneş kremine ne gerek var” demek. Ama Kış mevsiminde güneş bizi ısıtmasa da ışınları hala dünyamıza gelmeye devam ediyor ve senin cildine zarar veriyor. Bu yüzden cilt tipine uygun bir güneş kremi sürmek, evden çıkmadan önce mutlaka şart.

  1. Sıcak Sudan Uzak Dur.

Kim istemez ki kış mevsiminde şöyle güzel bir sıcak su banyosu. Ama çok sıcak su cildin kurumasına neden olur. Bu nedenle çok sıcak sudan uzak durmak gerekir. Ilık su her zaman için daha sağlıklıdır.

  1. Daha Fazla Su İç.

Kış aylarında cilt bakımında atlanan konulardan biri “su içmek”. Soğuk havalarda, sıcak havalara göre susama hissi daha az olması nedeniyle su içme oranı düşer. Oysa temel yaşam kaynaklarından olan suya vücudun her an ihtiyacı vardır. Su içmek, cildi güzelleştirir, bu atalarımızdan beri bilinen bir bilgidir.

  1. Yağlı Nemlendirici Kullan.

Kış aylarında cildimiz kuruyunca bolca kullandığımız nemlendiriciler eğer yağ içerikli olursa cildimiz açısından daha faydalıdır. Özellikle yağların içinde bulunan “E vitamini” ve “C vitamini” cildi besler, sağlıklı bir görünüm elde edilmesini sağlar. Su bazlı nemlendiricilere göre yağ bazlı nemlendiriciler cildin çok daha uzun bir süre nemli kalmasını sağlar. Hindistan cevizi yağı hem saç hem cilt için çok etkili bir üründür. Artık birçok yerde bulabileceğiniz hindistan cevizi yağını birçok ünlü tavsiye ediyor.

  1. Daima Doğal Olanı Seç.

Kullanılan ürünlerin içeriği mutlaka kontrol edilmeli. En doğalını tercih etmek, doğalı korumak, mükemmel yaratılan cildi en iyi şekilde korumak için her zaman doğal içerikli ürünler kullanmak gerekli. Doğal olduğu herkesçe bilinen markalara yönelmekte fayda var. Eğer mümkünse doğal pazarlardan zeytinyağlı, badem yağlı ürünler almak en iyisi. Ya da evde kendin yağları harmanlamak da tercih olabilir.

  1. Kendin Yap.

Bu konuda bahçesi olan, köyü olan insan daha şanslı ama sen de kendine şans doğurabilirsin. Evde yap, kendin yap. Evet, yapabilirsin. Limon suyu, zeytinyağı ve deniz tuzu ( yoksa normal tuzda olabilir) bir kapta karıştır. Sünger yardımı ile vücuduna sür, hafta iki defa yapabilirsin. Bu işlem vücudunu kuru ciltten arındırıp, taze cilt elde etmene yardımcı olacak.

  1. Eldiven Giy.

Soğuk havalarda en çok üşüyen ellerimiz için en iyi çözüm soğuk hava ile temasını kesmek. İyi seçilmiş, bir eldiven ellerimizin koruyucusu olabilir. Kıyafetine uyumlu bir eldiven seçerek şıklığını tamamlayabilirsin.

  1. Dudak Koruyucu Sür.

Kış aylarında dudak çatlamasından şikâyeti olmayan yoktur. Ruj sürmek işkenceye dönüşür. Dudak nemlendiricileri burada imdadımıza yetişiyor. Artık renkli, renksiz, kokulu, kokusuz birçok çeşidi olan her yerde bulabileceğin dudak nemlendiricilerini çantanızdan eksik etmeyin.

  1. Evi Nemlendir.

Kış aylarında cilt bakımında atladığımız noktalardan biri de bulunduğumuz ortamın ısıtıcıların etkisiyle aşırı kuru havasının olması. Nefes aldığımız, cildimizin temas ettiği hava çok kuru olduğu için cilt kuruluğunu çözmek amacıyla yaptığımız çabalar çoğu zaman boşa gidebilir. Hava nemlendiricileri veya buharlı, nemlendiricili ısıtıcılar kullanmak çözüm olabilir. Bir de kısa süreli de olsa açık havaya çıkmak cildimize iyi gelebilir.

  1. Kurutucu Ürünleri Kullanma.

Özellikle akneleri yok etmek amacıyla kullanılan ürünlerden uzak durmakta fayda var. Akne karşıtı ürünler kurutucu özellikte olduğu için zaten kış mevsiminde kuruyan cildimize pek bir fayda sağlamayacaktır. Yağlı, nemlendiricili ürünler tercih etmeli. Maskeleri seçerken nemlendirme maskeleri en iyi seçim olacaktır. Cilt temizliğinden sonra veya banyodan sonra nemlendirme etkili bir maske cildinize iyi gelecektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir