Kilolu Hanımlar İçin Bu Psikolojiden Kurtulmanın Yolları

Kilo, pek çok insanın öz güvenini büyük ölçüde düşüren bir problem olarak bilinmektedir. Özellikle hanımlar açısından daha ciddi bir sorun yarattığı bilinmekle beraber, beyler de bu sorundan muzdarip olabilmektedir. Aşırı kilo alımı, kişinin fiziki yönden vücudunun kötü görünmesine sebep olmakla birlikte, öz güveni de ciddi derecede yıpratan bir durumdur. Bu sebepten ötürü pek çok kişi aşırı kilo alımından kaynaklanan bir buhran yaşamaktadır. Ancak bu sorunu çözmeniz mümkündür. Aşırı kilo sorunu olan kimseler de hayatlarını bu psikoloji ile geçirmek zorunda kalmayacaklardır.

Aşırı kilo alımından kaynaklanan psikolojiden çıkmak isterseniz bu iş için ilk yapmanız gereken görüntünüzü ve kendinizi sevmeniz olacaktır.

  1. Kendinizi Sevin: Kaç kilo olursanız olun, dünyada bir tane olduğunu unutmayın, evet bu dünyada sizden bir tane daha gelmeyecek. Siz oldukça özelsiniz. Kilo problemi kolaylıkla aşılacak bir problem, yalnızca küçük özveriler ile bu sorundan çıkmanız mümkün. Kilolu bir hanımın kilo probleminden kurtulması mümkün iken, kendinizi sevmeyen ancak zayıf bir hanımın mutlu olması ne yazık ki imkansızdır, insan psikolojisi incelendiğinde kişilerin sosyal hayatlarında ya da kariyerlerinde elde etmiş oldukları başarılarının kaynağının kendileri olduğu göze çarpmaktadır. Kendini seven, yapabileceğine inanan, farklı fiziksel özellikleri ile de hayata devam eden kişilerin başarıyı elde etmeleri daha kolay olacaktır. Kendinizi sevmeye başlamadan kilo vermeyin, önce kendinizi sevin.
  2. Manken Fotoğrafları İncelemekten Vazgeçin: Pek çok kadını yapmış olduğu yaygın hataların başında kendileri için bir örnek belirleyip daha sonra kilo verme çalışmalarına başlamak yer almaktadır. Ancak bu kesinlikle kaçınılması gereken bir durumdur. Çünkü insanların hepsinin birbirinden farklı fiziksel özellikleri bulunmaktadır. Kendiniz için genellikle ideal görünüm olarak belirlemiş olduğunuz manken görüntüsüne ulaşamayacak olmanız, sinirlerini bozmasın. Zira, herkes kilo verdiğinde farklı bir görüntüye ulaşmaktadır. Ayrıca kilo vermek tamamen metabolizmaya bağlı bir olay olduğundan ötürü, kilo verme durumunuz hızlı ya da yavaş olabilmektedir. Bu sebepten ötürü, incelemekte olduğunuz fotomodellere ya da fitness eğitmenlerinin fotoğraflarına bakıp iç geçirmekten vazgeçmelisiniz. Herkesin kendi hayatının kahramanı olduğunu kesinlikle unutmamalısınız.
  3. Hafif Yiyecekler Tüketin: Kilo vermek ile ilgili psikolojik aşamaları tamamladıktan sonra, artık yapmanız gereken, bu iş için bir adım atmak olacaktır. Kilo vermek istiyorsanız, hazır yiyecekleri bırakmalı ve hızlı tüketme alışkanlığınızdan da bir an önce kurtulmalısınız. Bu adım için önerilen ilk alışkanlık, bünyenizi hafif yemekler yemeye alıştırmanız olacaktır. Zira ancak bu şekilde midenizi kilo vermeye ayarlayabilirsiniz. İnsan beyni olduğu gibi, vücuttaki diğer organlar da komut almaktadır. Birkaç gün hafif gıdalar alarak beslenmek mideye doğruda kilo vermek üzerine bir telkin gönderecektir. Bu sebepten ötürü bu adımı atlamamalısınız.
  4. Spor Yapmak: Kilolu kişiler için önerilen yegane eylemlerin başında spor yapmak gelmektedir. Dünya üzerinde kişilerin tamamen ilgi alanları ya da yatkın olduğu fiziksel özelliklerine göre farklı spor alanları belirlemeleri mümkündür. Kilolu kişiler için de önerilmekte olan sporlar arasında genellikle yüzme, koşu ya da bu tarz vücudun tamamını çalıştıracak aktiviteler bulunmaktadır. Spor yapmak isteyen kişilerin kısa bir süre içerisinde özgüven kazandığı düşünüldüğünde özellikle kilolu psikolojisinden kurtulmak ve kilo vermek için atılması gereken adımların başında spor yapmak gelmektedir. Bu iş için tamamen bireysel çalışabileceğiniz gibi, bir spor merkezine kayıt olmayı da tercih edebilirsiniz. Bir süre düzenli olarak spor yaptıktan sonra, vücudunuzdaki değişikliklerin farkında olacak, bu durumdan da mutlu olacaksınız. Kendiniz için hedeflemiş olduğunuz ölçüleri unutup en sağlıklı olacağınız forma girmeye çalışmanız, sizin için son derece önemli olacaktır.
  5. Bol Sıvı Tüketimi: Bütün kilo verme tekniklerinde olduğu gibi, burada da kilo vermek isteyen ve bir an önce bu psikolojiden çıkmak isteyen kişiler için öneriler arasında bol sıvı tüketimi gelmektedir. Su, doğrudan kana karıştığı için enerjimizi gün boyunca yüksek tutmamıza yardımcı olmaktadır. Bu sayede kişilerin mideleri de dolmakta ve çok fazla yiyecek alma isteği de olmamaktadır. Bu sebepten ötürü yemeklerden önce su içmeli ve midenizi bir kısım doldurmalısınız. Bol sıvı tüketimi kilo vermeniz için size yardımcı olacak unsurlar arasında yer almaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir