K Vitamini Nedir?

K vitamini Filokinon (K1) ve Menakinon (K2) olarak iki çeşide ayrılmaktadır. Yediğimiz yiyeceklerden genellikle aldığımız vitamin K1 vitaminidir, K2 vitamini ise kırmız et ve bazı hayvansal gıdalarda az miktarda bulunmaktadır.

Yediğimiz yeşilliklerdeki K1 vitamininin bir kısmını bağırsaklarımızda bulunan yararlı bakteriler K2 vitaminine dönüştürmektedir. Yediğimiz besinlerdeki yağ bu dönüşüm miktarının artmasını sağlamaktadır. Ancak bu dönüşüm vücudumuz için gerekli miktardaki K2 vitamini ihtiyacını karşılamıyor. Bu nedenle uzmanlar K2 vitamini bulunan yiyecekleri daha fazla tüketmemizi önermektedirler.

K vitamini faydaları hakkında biraz bilgi verecek olursak, bilinen en eski ve en faydalı yararı vücudumuz için en gerekli maddelerden olan kanın pıhtılaşmasındaki rolüdür. Vücudumuzda meydana gelen kanamaların durması için gerekli olan pıhtılaşma olayını vücudumuzdaki bazı proteinler yönetmektedir, K vitamini ise bu proteinlerin faaliyete geçmesini sağlarlar. Bu süreçte hem K1 hem de K2 vitamini rol alır. Son yıllarda yapılan araştırmalar sonucu K vitaminin kemik gelişimine ve kemik sağlığına da faydası olduğu saptanmıştır.

Tıpkı D vitamini gibi kemik için gerekli minerallerin kemik içerisine geçişlerine ve kemik gelişimine yardım eder. Bu bağlamda kemik gelişimine K2 vitamini K1 vitamininden daha çok yarar sağlamaktadır. Bir grup insan üzerinde yapılan araştırmalar sonucu K2 vitamini bulanan yiyecekler tüketildiğinde kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskinin azaldığı saptanmıştır. Bunlarla birlikte K2 vitaminin kanser hastalığı üzerinde de fayda sağlayabileceği konusunda araştırmalar devam etmektedir, ancak henüz bulgular yetersizdir.

K vitamini eksikliği, gıdalarda bolca bulunduğu için nadir görülebilen bir sorundur. Eksikliğin belirtileri ise zor duran kanamalar, burun kanamaları, diş eti kanamaları, idrarda veya dışkıda kan, şiddetli adet kanamaları olabilir. Sindirim sistemi hastalığı olanlar, K vitaminin emilimini engelleyecek ilaç kullananlar ve yeni doğan bebekler K vitamini eksikliği riski taşıyabilirler.

Son olarak K1 ve K2 vitamini vücuda ne kadar alınırsa alınsın herhangi bir zehirleyici etkiye yol açmaz.  Fakat yapay olarak üretilen ve Menadion olarak da bilinen K3 vitamininin aşırı tüketimi vücutta hücre çeperlerinin tahrip olmasına yol açabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir