İftarda Ne Yemeli?

Ramazan ayının gelmesi ile birlikte hangi besinlerin yeneceği, ne kadar yeneceği ile ilgili çeşitli fikirler ortaya atılır. Uzun saatler boyunca oruçlu kalmak insan vücudunda bazı tahribatlar oluşturabilir, sağlık sorunlarına yol açabilir. Ancak dikkatli ve bilinçli bir beslenme şekliyle bu sorunların önüne geçilebilir. Sahurda ve iftarda yenecek olan besinler ile günlük ihtiyaçların karşılanması ve vücut sağlığını korunması sağlanabilir.

İftarda Hangi Yemekler Yenirse Daha Sağlıklı Olunur?

Bütün gün boş kalan mideye hızlı bir şekilde yemek inmesi ile midede ağrı ve sorunlar oluşabilir. İftar açıldıktan sonra hafif bir çorba ile mideyi yumuşatmak gerekir. Çorba sıvı olduğu için ve hafif bir gıda olduğu için mideye ağır gelmez. Bir kase çorba içildikten sonra biraz dinlenme payı bırakmalı ve yemeğe yavaş yavaş geçilmelidir.

Yemeklerin yağlı ve ağır olmaması gerekir, fazla yağlı ve ağır yemekler yenirse mideye birden yüklenildiği için ağırlık yapar. Mide ağrısı, baş ağrısı, bulantı ve bitkinlik oluşturabilir. Protein oranı yüksek, besleyici, vitaminli ve hafif yemek çeşitleri yemek daha doğru olur. Yemeğin yanında bir kase yoğurt veya cacık yenmesi direnci artırır ve vücudun kendine gelmesine yardımcı olur. Yemekten sonra da az miktarda pilav yenebilir, pirinç pilavı veya bulgur pilavı olabilir. Yemek yanında salata ve hafif atıştırmalıklar da yenebilir.

Az ve Öz Yemek Yemelidir

İftarda yenen yemekler az ve öz olmalıdır, uzun süren açlığın sonrasında birden bire çok miktarda yemek yenebilir. İnsan doyduğunu hissetmeden ne bulursa yer ve mideye yüklenirse sonrasında zahmetini çeker. Fazla yemek yendiğinde mide hazmetmekte zorlanır ve sıkıntı yaratır.

Yemeklerin haricinde su en önemli maddedir, vücut susuz yaşayamaz günlük su ihtiyacının karşılanması ve vücudun dengesinin sağlanması çok önemlidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir