İftarda Hafif Yemek İçin Neler Yemeliyiz?

Ramazan geldi çattı ve hepimiz ne yemeliyiz, nelerle beslenmeliyiz ve formumuzu nasıl korumalıyız derdine düştük.

Millet olarak ekmeğe düşkünüz ama size önerimiz Ramazan ayında bunu azaltalım ve sebze, meyve ve tam tahıllı ekmekler tüketelim. Uzmanlar ekmeği tamamen sıfıra indirin demiyor ama ne kadar az tüketirsek midemiz bir o kadar rahat olacaktır.

İftar Yemeklerini Çeşitleyelim

Çok uzun süre aç ve susuz kalacağımız için kan şekerimiz düşebilir veya baş dönmeleri yaşayabiliriz. Bunun içinde iftarda ağır yemeklerden başlamamalı ve yemek çeşidini artırmalıyız. Her bir gıdadan azar azar almalı ve vücudumuzun ihtiyacını karşılamalıyız. Bir anda mideye yüklenmek sağlık açısından önemli problemlere yol açabilir ve istenmeyen sonuçlar yaşanabilir.

Havalar sıcak olduğu için ve suya açlığımız daha fazla olacağı için iftarı suyla açmak isteyebiliriz. Yarım bardak ya da bir bardak fazla gelmese de daha fazlası sıkıntı çıkarabilir. Çünkü suyla karnımızı doyurabiliriz ve ihtiyacımız olan diğer besinleri almakta zorluk çekebiliriz.

İftarı hurma ile açmak en akıllıca yöntem olacaktır. İçinde farklı mineraller(C,B1,B2, niasin ve A vitaminleri içeriyor) ve neredeyse bir besin deposu. İçerisinde bulunan lif sayesinde de bağırsak probleminize yardımcı olacaktır. Daha sonra bir çorba ve yanında da az miktarda pide (uzmanların önerisine göre avuç içi büyüklüğünde).

Bu sıcakta etli yemek mi yenir diye düşünürseniz önerim sebzeyi bol miktarda tüketin mevsimi olmasından ve piyasa da bol miktarda bulunmasından dolayı bütçenizi de zorlamayacaktır. Her yemekte olamazsa olmazlar çorba, cacık, salata veya ayran (bunlarda biri mutlaka olsun) hem susuzluğu giderir hem de sindirime yardımcı olur. Yatmadan önce yiyeceğimiz bir kase yoğurtta rahat bir uyku çekmemize yardımcı olacaktır.

Ama en önemli kural çok doymadan kalkmak olacaktır. Çünkü arkasından yiyeceğimiz meyve ve atıştırmalıklar için de yer ayırmak akıllıca olacaktır.

İftar Tatlısız Olmaz

Gece saat 2 gibi sahura kalkıyoruz ve akşam 8’den sonra iftarı açıyoruz. 16 saatten fazla aç ve susuz kalıyoruz. Haliyle vücudumuzun şeker oranı azalıyor ve tatlıya olan ihtiyacımız artıyor. Ramazanda tatlıyı biraz fazla tüketmek isteyebilir ve kendimizi durdurmakta zorluk çekebiliriz ama bu durumda da şekerimiz ya da kolesterolümüz yükselebilir önü alınmaz sonuçlar ortaya çıkabilir.

Yemekten hemen sonra tatlı yemek mide açısından sindirimi zorlaştıracağı için biraz beklemeli (minimum 45 dakika) ve çok tüketmemek kaydıyla yemeliyiz. Sütlü tatlılar daha hafif olacağı için tüketilmesinde bir sakınca yok ama yine belirli bir miktarda tabi( haftada 1 ya da 2 kez).

Ne Kadar Az Tabakta O Kadar Az Mide de

Gün boyu çok acıkacağımız için yemeğin başına oturduğumuzda hiç doymayacakmışız gibi gelebilir. O yüzden tabağımıza dolu dolu almak isteyebiliriz fakat bu büyük bir hata olabilir. Çünkü hepsini bitirmek gibi bir derde düşebilir ve bunun sıkıntısını çekebiliriz. En iyi yöntem az almak ve diğer aperatiflere de yer ayırmak.

Mide vücudumuzda ki büyüyüp küçülebilen tek organ ne kadar çok versen onu alır ne kadar az versen onu kabul eder. Yemek yedikten sonra biraz bekleyin (on bilemediniz on beş dakika ) doyduğunuzu anlayacaksınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir