Günlük Saç Bakımı

Sağlıklı saçlar ister misin? Parlak ve sağlıklı saçlara kim hayır diyebilir. Aslında ışıldayan, göz kamaştıran sağlıklı saçlara kavuşmak hayal değil. 10 adımda paylaştığımız günlük saç bakımı rehberi ile sağlıklı saçlara nasıl sahip olabileceğini keşfet!

  1. Saçlarını Banyodan Önce Mutlaka Tara.

Duş almadan önce saçlarını kesinlikle taramalısın. Saçları eğer duştan önce tarar isen şampuanın çok daha kolay saçlarına nüfuz edebilir, böylece şampuandan elde edeceğin verim artacaktır. Bu konuda tarak seçimi çok önemlidir. Tarak seçerken diş aralıkları geniş olanı tercih edersen, saçların ıslak veya nemli iken kırılmadan çok daha kolay taranacaktır.

  1. Saç tipine göre ürün kullan.

Günlük saç bakım rutininde kullandığın ürünler senin saç tipine uygun olmalı. Her ürün sende işe yaramayabilir. Bu yüzden öncelikle saç tipinin ne olduğuna karar vermelisin. Yağlı, kuru, boyalı gibi tipler mevcut. Eğer saçların çok çabuk yağlanıyor ise yağlı saçlar için olan ürünlere yönelmen gerekir. Ya da kepek problemin varsa bu konu ile ilgili ürünler sana daha uygun olacaktır. Şöyle de olabilir; hem yağlı hem boyalı saçlara da sahip olabilirsin, yine bu tipe uygun saç ürünlerini tercih edebilirsin. B u konuda iyi bir araştırma senin işine yarayacaktır. İnternette birçok yazı bulabilirsin.

  1. Saç maskesi yap.

Artık neredeyse tüm marketlerde bulabileceğin saç maskeleri var. Saç yağları yine birçok markanın bulunuyor. Kullanım özelliklerine ve saç tipine göre birçok çeşit arasından seçebilirsin. Özellikle yağ bazlı saç maskeleri saçları iyi derecede nemlendiriyor. Hindistan cevizi yağı, zeytinyağı gibi doğal özlü yağ çeşitlerinden tercih edebilirisin. Dikkat edilecek husus, çok yağlı saçların yağ bazlı ürünleri günlük saç bakımı rutininde nadir kullanması gerekmektedir.

  1. Saçlarını sık yıkama.

Evet, günlük hayatta yaptığımız en büyük hatalardan biri saçları çok sık yıkamak. Çoğu zaman kirlenmeden yıkarsın. Oysa uzmanlardan tarafından yanlış olduğu kanıtlanmış bir hatadır. Saçları mümkün olduğunca az yıkamak en iyi tercih olacaktır. Eğer sağlıklı saçlara kavuşmak istiyorsak kademeli olarak saçları daha az yıkayabiliriz. Ayrıca alkol, parafen, sülfat gibi maddelerden arınmış şampuan kullanmak günlük saç bakımı için en iyisi olacaktır.

  1. Soğuk su saçlara ışıltı verir.

Özellikle kış aylarında saçlarla ilgili yaptığımız yanlışlardan biri saçları aşırı sıcak su ile yıkamak. Saçlar aşırı sıcak su ile yıkanırsa kurur ve daha çabuk yıpranır. Günlük saç bakımı yaparken saçları olabildiğince ılık veya soğuk su ile yıkamak saçların daha parlak ve ışıl ışıl görünmelerini sağlayacaktır.

  1. Havlu ile kurularken asla ovma.

Çoğu kişi saçlarını havlu ile kurulurken saçlarını ovar. Bu ovma işlemi saçların yapısına zarar verir. Ayrıca havlu pamuklarının saçlarda kalmasına neden olur. Saçlar yıkandıktan sonra havlu ile hafifçe suyu alınmalıdır.

  1. Isıdan koruyucu ürünler kullanın.

Günlük hayatımızda artık düzleştirici, maşa olmazsa olmazlarımızdan oldu. Saçlar da haliyle sıklıkla ısıya maruz kalıyor. Isı saçların yapısını çok fazla kullanımda bozuyor. Bu nedenle zararı en aza indirmek için ısı işlemi uygulamadan önce yani düzleştirici maşa kullanmadan önce ısıdan koruyucu ürünlerin günlük saç bakımı için vazgeçilmez olması gerekmektedir. Yine saç kurutma makinesini kullanmadan önce de ısıdan koruyucu ürünler saçların en az zararla kurumasını sağlayabilir.

  1. Güneş ışınlarından saçlarını koru.

Güneş ışınlarının zararlı etkisi sadece cildimizi değil saçlarımızı da etkilemektedir. Yaz aylarında özellikle saçları güneşten koruyucu kremlerle beslemek en iyi tercih olacaktır. Sahilde güneşlenirken, gün ışığında dolaşırken şapka takmak, koruyucu krem veya sprey kullanmalısın. Böylece zararlı ışınlardan saçlarının yıpranmamasını sağlayabilirsin.

  1. Saçlarını protein ile güçlendir.

Saçların yapısında protein bulunur. Bu nedenle saçların güçlenmesi için protein zengini besinler tüketmekte fayda var. Böylece kırılma ve kopmalar en aza indirilebilir. Günlük saç bakımı için az bilinen bir bilgidir.

  1. Saç diplerine masaj yap.

Gün içinde, duşta veya akşam dinlenirken saçlara masaj yapmak seni çok rahatlatacaktır. Yumuşak bir şekilde saç diplerine masaj uygulamalısın. Gece yatmadan önce saçları taramak sinir uçlarını harekete geçirir ve rahatlama hissi meydana getirir. Böylece gece uykusu senin için rahat ve stresten arınmış olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir