Cilt Kuruluğuna Çözüm

Özellikle kış mevsiminde ortaya çıkan ciltteki kuruluğu önlemek bazı yollarla önlenebilir. Cilt kuruluğunun nedeni, vicuttaki ısı kaybı ve damarlardaki çağın daralmasına bağlı bir durumdur.

Cilt Kuruluğunun önlenmesi için yapılması gerekenler.

Bol bol sıvı tüketin: Cildimizi besleyen en önemli kaynak su. Kış aylarında “Çok su içmeme gerek yok” diye düşünmeyin. Sağlıklı bir cildiniz olsun istiyorsanız, günde en az 2 litre su için.

Sabun kullanmayın: Sabundan Sabunlar cildimizi daha da kurutur. Temizleyici olarak tercihiniz yine de sabunsa, PH düzeyi 5,5 olan ya da yağ-gliserin oranı yüksek sabunlara yönelin.

Cildinizi nemlendirin: Nemlendirici kremler kullanın. Banyonun ardından vücut yağlarıyla cildinize bakım yapmayı ihmal etmeyin. Cildinizi yumuşatmaya destek olan saf zeytinyağı ve haftalık uygulayacağınız nem maskeleri kullanın.

Kese ve peeling yapmayın: Özellikle ilerleyen yaşlarda cilt giderek inceldiğinden ve sıkılığını kaybettiğinden, kuru ve soğuk havanın da etkisiyle ciltte tahrişe, kabuklanma ve yaraların oluşmaması için kese ve peeling uygulamalarından kaçının.

Banyo süresini kısa tutun: Soğuk havalarda eve gelip sıcak bir duş almak hem bizi ısıtır hem de gevşetir. Ancak bunu sık sık yapmak ve dakikalarca banyo köpükleriyle duş almak kuruluğu artırıyor. Dolayısıyla banyo ve duş alma sürenizi 10 dakikayla sınırlayın. Ve suyun çok sıcak değil, ılık olmasına dikkat edin. Banyonun ardından henüz nemliyken cildinize uygun nemlendiricinizi sürmeyi unutmayın.

Bol meyve-sebze tüketin: C vitamin her an ve mevsim için vazgeçilmezdir. Ama kış mevsimi için olmazsa olmazlarımızdan. Örneğin C vitamini, hem cildi gençleştirme hem de nemlendirme özelliğine sahip. Bu nedenle mevsim meyvelerinden portakal, mandalina, greyfurt, kivi, brokoli, maydanoz ve kuşburnu gibi C vitamininden zengin besinleri tüketmeye özen gösterin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir