Çanta Rehberi

Çanta seçerken nelere dikkat edersiniz? Çanta seçiminiz ile dikkatleri üzerinize çekebilirsiniz. Çanta, vazgeçilmezdir. Kombini tamamlayıcı etkisi vardır. Çanta rehberi ile “Çantalar kaç çeşittir?”, “Hangi özelliklere sahiptir?”, “Hangi çanta nasıl ve nerelerde kullanılır?” gibi sorulara rehber olmayı amaçlıyoruz.

 1. Sırt Çantası

İki kolu omuzlara asılarak ve sırta giyilen çanta, birçok kullanım alanı ile zengin seçenek yelpazesi sunar. Sırt çantası, sadece öğrenciler için değil, artık çeşitleriyle şık bir davete dahi uyum sağlar oldu. Gezilerde, okulda, alışverişte her yerde kullanılabilir. Kot, deri, parlak, kumaş, her renk ve desende bulmak mümkün.

 1. Baget Tipi (Baguette) Çanta

Eskilerde çok kullanılan bir çantadır. Sapı kısa ve omza asılır. Çanta kısmı ise yanlara doğru geniş, aşağı doğru dardır. Klasik tarzda görmek daha olasıdır.

 1. Fıçı Tipi Çanta

Omza asılan veya elde taşınan çanta, silindir biçimindedir. Silindirik biçimi nedeniyle fıçı veya varil tipi çanta denir. Özellikle spor tarzda görmek mümkündür.

 1. Kova Tipi Çanta

Şekli kovayı andırdığı için kova tipi çanta denir. İçi geniştir, çantanın ağzı büzülebilir tarzda olanlarına sık rastlanır. Elde taşınan veya omza asılan modelleri mevcuttur.

 1. Mektup Çanta (Clutch)

Özellikle akşam davetlerinde karşımıza sıklıkla çıkan çanta tipidir. Küçük ama genellikle uzundur. Askısı yoktur. Genellikle tasarımlar mektup şeklindedir.

 1. Doktor Çantası

Filmlerden hatırlayacağınız, klasik doktor rolünde oynayan oyuncunun mutlaka elinde bulunan, içinden stetoskop ya da tansiyon aleti çıkan çanta tipidir. Artık doktorlar tarafından pek kullanılmayan sadece filmlerde kalmıştır. Kalın saplı, elle taşınan, siyah deri modeli en çok görülen modeldir. Çanta, her iki yana açılır.

 1. Bavul Tipi / Deniz Çantası

Eski filmlerde seyahat eden insanların elinde görmek mümkündü. Geniştir, geçmişte seyahatlerde veya sporda kullanılırken, şimdilerde denizciler tarafından balık avlamaya giderken kullanıyor. Geniş olduğu için olta ve avlama gereçleri rahatça sığmaktadır.

 1. Kapaklı Çanta Tipi

Omza asılan veya elle taşınan, kısa askılı çanta tarzıdır. Çanta en önemli özelliği açılıp kapanırken kapak işleyişinde olmasıdır. Adeta kapak kapatma sesi duyulur.

 1. Çerçeveli Çanta Tipi

Vintage tarzda mutlaka bulunması gereken çantadır. Özellikle ananelerinizden hatırlayacağınız çantalarda, metal bir çerçeve bulunur. Çanta, metal çerçevenin ortasında bulunan topuz biçimindeki kancaların birbirine geçmesi ile kapanır. Günümüzde bozuk para koymak için cüzdan şeklinde olanları sıklıkla kullanılmaktadır.

 1. Bohem Tarz Çanta

Çiçek çocuklar deyince akla gelen çanta modelidir. Üzerinde barış sembolü bulunan bir rozet iliştirilmiş hali hemen gözünüzde canlanabilir. Kumaş veya bez her renkte olabilecek olan çanta bohem/hippi modasının çarpıcı parçalarındandır. Şimdilerde turistik beldelerde çok çeşitlisi satılmaktadır.

 1. Postacı Çantası

“Bak, postacı geliyor.” deyince hemen herkesin devamını getirebileceğini biliyoruz. Ve gözünde canlanan postacı, omzuna çapraz asılmış mektup dolu bir çanta ile geliyor. Eskiden postacıların kullandığı çanta günümüzde sadece mektup değil, bilgisayar, kitap, antrenman kıyafetleri gibi çok şey taşıyabiliyor. Klasik tarzda da görmek mümkün artık.

 1. Mücevher Görünümlü Çanta Tipi

Akşam davetlerinin vazgeçilmezi, şık bir kombinin tamamlayıcısıdır. Sağlam bir kap, kristal veya parlak taşlarla kaplanmıştır. Çanta ile gece ışıldayan siz olursunuz.

 1. Kapitone Çanta

Genellikle zincir askılı, dikişler ile üzerinde çizgiler oluşturulmuş çanta tarzıdır. Deri, kadife seçenekleri mevcuttur. Metal aksesuar ile kapatılıp, açılır. Birçok markada bu tarzı görmek mümkündür.

 1. Sele Tipi Çanta

Evet, bildiğiniz eyer, sele tipi çanta. Yuvarlak, yarım daire biçiminde bulunan çantanın, kapağı da bu biçimdedir. Çanta rehberi ile aşina olduğunuz ama adını bilmediğiniz tarzları öğrenebilirsiniz.

 1. Vintage Okul Çantası

Büyük mektup biçiminde, üzerinde kemer bulunan, eskiden omza asılan ama artık sırt çantası çeşitlerinin bulunduğu Amerikan filmlerinden hatırlayacağınız okul çantası tipidir.

 1. Alışveriş Çantası

Genellikle kumaştan üretilen, alışveriş için süper olan, poşet kullanımını azaltıp doğaya katkı sağlayan, kullanışlı çanta tarzıdır.

 1. Büyük Toplayıcı Çanta

Hemen herkeste olan, elde taşınan, içine ne atsan sığacak şekilde büyük geniş çanta tipidir. Çanta rehberi için olmazsa olmaz çanta tipidir.

 1. Bilek Çantası

Mektup çanta tipinin bileğe takılacak şekilde askısı bulunan tarzıdır. Fermuarla açılıp, kapanan türleri vardır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir