Acı Marul Bitkisiyle Şifa Bulun!

Papatyagil familyasından olan acı marul bitkisi, halk arasında yağ marulu, yabani marul, has marul, eşek marulu ve tahliç olarak da adlandırılmaktadır. Takriben 25 ila 150 santimetre boyutlarında olan bu bitki ekseriyet bahçelerde, taşlık bölgelerde ve yol kenarlarında kendi kendine yetişmektedir. Dikensi ve tüylü parçalı yapraklara sahip olan bitki, sap bölgesinin alt kısımlarında ise batıcı tüyler barındırmaktadır. Acımsı bir tada sahip olup, tuzlu suda bekletilmesi halinde acılığı bir nebze azaltılmaktadır.

Genellikle yaz aylarında sarı çiçekleri açar, koparıldıklarında ise koparılan bölgeden beyaz süt sıvısı akmaktadır. Bu süt sıvısının kurutulmuşuna, çok bulunduğu, kullanıldığı Ege ve Karadeniz bölgelerinde “laktukaryum” adı verilmektedir. Ülkemizde sıklıkla yetişen acı marul bitkisi, yeşil ve büyük yapraklara sahiptir.

Acı marul bitkisinin faydalarından söz edecek olursak;

  • Bünyesinde barındırdığı “laktukaryum” süt sıvısı mide rahatsızlıkları, hazımsızlığı giderdiği gibi, iyi bir de kan temizleyicidir.
  • Kan temizlenmesine yüksek oranda faydası olan bitki, kalp krizi riskini önlemektedir.
  • Rivayet o ki; zamanın Roma imparatoru Augustus acı marul bitkisi sayesinde ölümüne sebebiyet verebilecek karaciğer rahatsızlığını yenmiştir. Ayrıca muhtelif çağlarda yakaya takılarak büyüye karşı korunulduğu ve yorgunluğa iyi geldiğine inanılmaktaydı.
  • Çağımızın en büyük sorunlarından biri olan sinir strese karşı sakinleştirici özelliği bulunmakla birlikte, uyku problemlerine karşı da uyku getirici doğal bir ilaç olduğu bilinmelidir.
  • İçerisinde bulunan bol miktarda ki C vitamini ve potasyum sayesinde enfeksiyonlara karşı vücudu dirençli tutar.
  • Hazmı kolaylaştıran kurutulmuş acı marul bitkisi yaprakları, safra kesesi çalışmasını kolaylaştırır ve hızlandırır.
  • Özellikle böbrek rahatsızlığı ve boşaltım sistemi bozuklukları yaşayan hastalarda, idrar söktürücü ve terletici faydaları vardır.
  • Herkesin yaşadığı sorunlardan biri olan saç problemlerine de önemli ölçüde faydası olan bitki, saçların güçlenmesine, canlanmasına yardımcı olup saç kepeklerini giderdiği bilinmektedir.
  • Ayrıca kültürel olarak çok sevilen ve tüketilen kahveye acı marul bitkisinin köklerini kurutup ekleyerek de değişik bir tat elde edebilirsiniz.

Acı Marul Bitkisi Nasıl Hazırlanır?

Faydaları saymakla bitmeyen acı marul bitkisinin çeşitli hazırlanma yöntemleri bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi tabi ki her şeyin tazesinin makul olduğu gibi, taze yapraklarından salatasının yapılması ile sofralarımıza değişik ve lezzetli bir tat katmakla beraber, büyükte bir şifa kaynağı olmaktadır. Ayrıca kökünün kurutulup kahve gibi içerek zevk-i sefa yapılırken, kanımızın temizlendiği ve mide hazımsızlığı, bağırsak problemlerimize çözüm bulduğunu da unutmamalısınız.

Doğada bulunan birçok bitki belirli familyalardan geldiği için birbirlerine çok benzeyebilmektedirler. Sağlınıza faydası olmayacak veya zarar verebilecek başka bitkilerle karıştırılmaması münasebetiyle bilen bir kişinin gözetiminde edinilmesine dikkat etmelisiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir